Srovnání cen elektřiny: Jak zjistit, který dodavatel je nejvýhodnější?

5/25/2020
Domácnosti

Přečtěte si, jaké parametry hrají při tvorbě ceny největší roli a jak srovnání cen elektřiny probíhá. Pokud se vám zdá, že za elektřinu platíte zbytečně moc, stojí za to udělat si porovnání dodavatelů a zkusit najít toho nejvýhodnějšího. A nemusí to být ani žádná věda.

Podle dostupných statistik loni zhruba každý 13. Čech přešel k jinému dodavateli elektřiny nebo plynu. A protože cena elektřiny na českém trhu roste, dá se očekávat, že čím dál vyšší částka na vyúčtování donutí přemýšlet o změně čím dál víc lidí.

Patříte i vy mezi ty, kteří o změně přemýšlejí? Udělat si porovnání cen elektřiny zabere jen chvilku, nic za něj nedáte a budete vědět, na čem jste.

Co všechno má vliv na cenu elektřiny?

Problém s porovnáváním cen elektřiny je v tom, že nabídky dodavatelů bývají složité a proto pro běžné spotřebitele téměř nečitelné. Cena elektřiny navíc není pro každého stejná jako třeba zboží v obchodech. Stanovuje se každé domácnosti „na míru“ mimo jiné podle spotřeby nebo podle toho, na co všechno se elektřina využívá. Pojďme se na zásadní parametry podívat blíž.

Distribuční sazba elektřiny

Zhruba v 65 % českých domácnostech najdete na faktuře za elektřinu označení D02d. To je název sazby pro běžně vybavený byt, kde se elektřina využívá na svícení a napájení elektrospotřebičů.  Pokud vám elektřina zároveň ohřívá vodu, případně s ní i topíte, nejspíš máte od distributora nastavenou sazbu D25d nebo D26d se dvěma tarify, vysokým a nízkým (nočním proudem).

Obecně platí, že distribuční sazby nastavené na nízkou spotřebu mají nižší měsíční poplatky a vyšší cenu za každou odebranou kilowatthodinu. Na druhou stranu dvoutarifové sazby s nočním proudem mají sice dražší poplatky, ale zase levnější odběr. Distribuční sazbu řešte se svým distributorem (nikoli dodavatelem), tedy ČEZem, E.ONem nebo Pražskou energetikou.

Spotřeba elektřiny

Přes polovinu ceny elektřiny na vyúčtování tvoří poplatky, které zaplatíte vždy – bez ohledu na to, jestli se chováte úsporně, nebo ne. Jejich cena je regulovaná státem, a jako spotřebitel ji nemůžete nijak ovlivnit. Šetřit a neplýtvat se ale i tak vyplatí, každá spotřebovaná kWh se totiž na faktuře projeví hned dvakrát: Zaplatíte za ni dodavateli a ještě odvedete státu daň z elektřiny. 

Dodavatel elektřiny

Různí dodavatelé energií mají různou cenu za každou odebranou megawatthodinu a také poplatek za správu odběrného místa, přičemž obojí tvoří podstatnou část celkové ceny elektřiny.  A právě tyto rozdíly jsou hlavní důvod, proč má smysl udělat si srovnání cen elektřiny a případně dodavatele změnit.

Zelená energie nemusí být dražší: Cenu za MWh ovlivňuje i původ energie. „Zelená“ elektřina z obnovitelných zdrojů je obvykle dražší než běžná elektřina. To ale neplatí u Alpiqu, kde máte 100 % zelenou elektřinu za cenu obyčejné. I se „zeleným certifikátem“, který původ elektřiny garantuje.

Jak na srovnání cen elektřiny

Nejsnáze ceny elektřiny srovnáte na online kalkulačkách nezávislých srovnávačů. Do nich zadáte co nejpřesnější údaje, o kterých byla řeč výše. Všechny tyto údaje najdete pohromadě ve svém posledním vyúčtování za elektřinu. V některých kalkulačkách dokonce stačí vyplnit část údajů jen od oka, což pro základní přehled stačí.

Srovnávač vám následně vygeneruje seznam dodavatelů s orientačními cenami jednotlivých tarifů s měsíčními zálohami, roční cenou a délkou výpovědní lhůty. Než ale automaticky sáhnete po nejlevnější variantě, stojí za to si uvědomit, že dodavatelé se od sebe neliší zdaleka jen cenou.

Třeba k Alpiqu přejdete 100 % online za pár minut, bez tisknutí papírů a posílání podepsaných smluv tam a zpět. Můžete se také spolehnout, že Alpiq s vámi bude jednat otevřeně, transparentně a férově. Pokud řešíte energie pro domácnost, elektřinu nebo i plyn od Alpiqu si můžete dokonce vyzkoušet a pokud nebude spokojeni, od smlouvy kdykoliv odstoupíte bez jakýchkoliv sankcí.

Pokud vás zajímá, kolik byste platili přímo u Alpiqu, využijte přehlednou online kalkulačku. Nebo pošlete naskenované vyúčtování e-mailem na info@alpiq-energy.cz a my se vám ozveme s konkrétní nabídkou.

Zpět na seznam článků
Nejčtenější články
Iamge of Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní article

Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní

12/4/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Rady, jak ušetřit article

Rady, jak ušetřit

11/20/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií? article

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jak snížit účty za elektřinu a plyn? article

Jak snížit účty za elektřinu a plyn?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy

Na našich stránkách používáme cookies. Tyto soubory nám pomáhají s měřením efektivity navštívených stránek a získáváním informací pro to, abychom mohli zlepšit naše produkty, služby a komunikaci