Ceny plynu (nejen) v roce 2020: Co je tvoří a jaký je jejich vývoj?

4/28/2020
Domácnosti

Jaký je výhled cen plynu pro rok 2020? Vaříte na plynu? Topíte plynem? Pak jsou pro vás ceny plynu nejspíš velmi zajímavým tématem. Mrkněte společně s námi na to, z čeho se celková cena plynu skládá. Jak zjistit, jestli za plyn neplatíte víc, než musíte. Připravili jsme pro vás přehled, který vše vysvětlí a pomůže.

Stejně jako cena elektřiny je i celková cena plynu složená hned ze 3 položek: Ze státem regulované části, jejíž výši udává Energetický regulační úřad. Z části, která regulovaná není a jejíž výši určuje dodavatel plynu. A poslední, nedílnou součástí ceny plynu jsou daně. Konkrétně daň z přidané hodnoty a daň z plynu (ta se ale netýká domácností).

Ceny plynu: Regulovaná část

Zhruba jednu třetinu ceny plynu určuje stát a dodavatel plynu na ni nemá žádný vliv. Součástí tohoto „balíčku“ státem stanovených poplatků jsou poplatky distributorovi, které pokrývají náklady na přepravu, uskladnění a distribuci plynu. Součástí je i poplatek za rezervování kapacity – ten platíte i přesto, že nakonec třeba ani žádný plyn nevyčerpáte.

Pevnou součástí regulované části je dále poplatek za služby operátora trhu. Tyto peníze míří na zajištění činností, díky kterým je trh s plynem funkční.

Cena plynu: Neregulovaná část

Přibližně dvě třetiny ceny plynu má „pod palcem“ dodavatel. Ten určuje, jak vysoká bude neregulovaná část ceny plynu. Zjednodušeně řečeno je v této část zahrnutá cena za každou vyčerpanou kilowatthodinu (případně megawatthodinu) a fixní měsíční poplatek. Pokud přemýšlíte o změně dodavatele plynu je pro vás právě tato část zásadní.

Cena plynu: Jak zjistit, že jde o nejnižší nabídku?

Přijde vám cena, kterou aktuálně za plyn platíte, příliš vysoká? Při rozhodování o změně dodavatele plynu vám mohou pomoci takzvané indikativní ceny.

O co jde? Energetický regulační úřad vždy jednou za čtvrtletí zveřejňuje ceny plynu, které považuje za adekvátní pro dané období – pro domácnosti, které na plynu „pouze“ vaří, pro domácnosti, které plynem topí, a pro firmy. Ceny plynu od jednotlivých dodavatelů se pak pohybují vždy lehce nad hranicí doporučené indikativní ceny.

Pokud je částka, kterou platíte, výrazně vyšší, zvažte změnu dodavatele. Mimochodem, při roční spotřebě domácnosti 25 MWh je cena plynu od Alpiqu výrazně nižší než cena největších hráčů na českém trhu. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

Ceny plynu 2020: Čeká se mírný pokles

Majitelé plynových kotlů si rvali vlasy v letech 2006 až 2008, kdy ceny plynu atakovaly historická maxima. V posledních letech ale klesají. Energetický regulační úřad sice v listopadu 2019 zvýšil regulovanou část ceny plynu pro rok 2020 v průměru o 0,53 %, ceny neregulované části ale nerostou. Spíše naopak. Stagnují nebo mírně klesají. Což je pozitivní zpráva pro domácnosti, které plynem topí, ale i podnikatele a malé i velké firmy.

Cena plynu: Jak ušetřit?

  • Propočítejte si, jak (ne)úsporný je váš současný plynový kotel. A jestli by se nevyplatil nákup nového. Počáteční investice je sice vysoká (snížit ji ale můžete prostřednictvím některého z dotačních programů), může se ale velmi rychle vrátit.
  • Pokud plynem topíte, pak topte chytře. Topení by nikdy nemělo být zakryté nebo „zastrčené“ například za mohutnou sedací soupravou. Nevytápějte místnosti na zbytečně vysoké teploty. A větrejte: Rychle a intenzívně.
  • Žrouty plynu jsou i drobnosti jako hrnec bez pokličky, příliš plná konvice s ohřívanou vodou nebo zbytečně velká plotýnka pod malým hrncem. Mimochodem, taková voda v hrnci bez pokličky se vaří zhruba o třetinu déle než s pokličkou.

Pokud vás i přesto pravidelně děsí pohled na vyúčtování za plyn, promyslete změnu dodavatele. U Alpiqu ji zvládnete kompletně online a postaráme se o veškerou administrativu spojenou s vaším přechodem. Právě změna dodavatele je obvykle cesta k výrazným úsporám.

Zpět na seznam článků
Nejčtenější články
Iamge of Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní article

Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní

12/4/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Rady, jak ušetřit article

Rady, jak ušetřit

11/20/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií? article

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jak snížit účty za elektřinu a plyn? article

Jak snížit účty za elektřinu a plyn?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy

Na našich stránkách používáme cookies. Tyto soubory nám pomáhají s měřením efektivity navštívených stránek a získáváním informací pro to, abychom mohli zlepšit naše produkty, služby a komunikaci